Posledný piatok pred jarnými prázdninami sa niesol u žiakov na prvom stupni v znamení fašiangových masiek. Žiaci ôsmeho ročníka sa k nim symbolicky pridali na hodine chémie a „zamaskovali“ sa za detektívov. Vyskúšali si v rámci projektu Európska noc výskumníkov aktivitu „Vedecký kuriér“ s názvom Chemik detektívom. Aktivita obsahovala dva jednoduché vedecké pokusy využívané vo forenzných laboratóriách.
Chromatografia fixiek alebo „Nie je čierna ako čierna“ by sa dala použiť napr. pri identifikácii páchateľa, ktorý počmáral fixkou mapu. Máme k dispozícii fixky od podozrivých a dôkazový materiál. Ktorá fixka sa zhoduje s fixkou zaistenou na mieste činu?
Na porovnanie zloženia fixiek sme použili papierovú chromatografiu. Na filtračný papier sme nakreslili v jednej línii (tzv. štart) bodky zaistenou fixkou a podozrivými fixkami. Spodný okraj papiera sme ponorili do kvapaliny (napr. Alpy), ktorá vzlínala pomocou kapilárnych síl nahor papierom a vzala so sebou aj častice farbív nanesených na papieri. Jednotlivé zložky farbív boli unášané rôznou rýchlosťou. Po určitom čase sa tak škvrna –pôvodne čierna bodka- rozdelila na viacero farebných škvŕn v rôznej vzdialenosti od štartu. Ak majú fixky rôzne zloženie, je profil rozpadu na farebné škvrny odlišný. Po nahradení Alpy inou mobilnou fázou- napr. zriedeným octom - vyzeral chromatogram úplne inak. Porovnaním chromatogramov sme dokázali určiť, či majú fixky rovnaké alebo rôzne zloženie.
Identifikácia páchateľa pomocou odtlačkov prstov je ešte presnejšia metóda. Odtlačky prstov na okuliaroch, pohári, dverách a pod. sú viditeľné a dajú sa ešte viac zvýrazniť špeciálnym práškom. Ako však nájsť a zviditeľniť odtlačok na bielom papieri?
My sme použili metódu vizualizácie pomocou detekčného roztoku. Na čistý biely papier žiak do stredu urobil odtlačok prsta alebo palca. Papier položil na vrch kadičky s detekčným roztokom tak, aby bol odtlačok otočený nadol smerom k roztoku. Pary jódu, ktoré sa z roztoku uvoľnili, sa zachytili na papilárnych líniách odtlačku prsta, ktoré preto zhnedli. V priebehu 10 minút bol odtlačok pekne viditeľný. Žiaci si potom mohli navzájom porovnať vzory na svojich odtlačkoch.
Netradičná aktivita zapojila do práce každého žiaka, všetci si vyskúšali prácu detektíva v laboratóriu. Niektorí si možno povedali, že chémia je zaujímavá a užitočná veda. A možno sa medzi nimi skrýva budúci chemik.
Ing. Mgr. Anna Šafránková