Počas dvoch februárových týždňov sme si so žiakmi na druhom stupni pripomínali viacerými činnosťami Medzinárodný deň materinskej reči, ktorý vyhlásilo UNESCO v novembri 1999. Oslavuje sa každý rok 21. februára od roku 2000 a nielen v tento deň si treba pripomenúť, že jazyky patria medzi najmocnejšie nástroje slúžiace na ochranu a zveľaďovanie nášho hmotného aj nehmotného dedičstva. Cieľom Medzinárodného dňa materinského jazyka je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete.
Od 6. februára do 17. februára prebiehali na škole so žiakmi rôzne aktivity, medzi ktoré patrilo vysielanie v školskom rozhlase, príprava nástenky na 1.poschodí, prezentácie a projekty o materinskom jazyku, o svetových jazykov a dôležitosti boja za národné jazyky (7.A, 7.B, 8.B), vedomostno-zábavný kvíz, ktorý preveril znalosti žiakov zo slovenského jazyka(6.B, 9.A). Žiaci pracovali v skupinách a užili si veľa zábavy. Tá potom pokračovala čítaním obľúbených kníh podľa vlastného výberu. V triede 5.B si žiaci zahrali hru „Milionár“, v ktorej hádali nárečové záhorácke slová, ktoré sa najčastejšie v tomto regióne používajú. Pri hre si postupne uvedomovali, ktoré slová sú spisovné a nespisovné. Potom si hodinu slovenského jazyka spestrili súťažou v jazykolamoch. Žiakov to veľmi bavilo, precvičili si jazýčky a dozvedeli sa veľa nových slov z nášho nárečia.
Aktivity so žiakmi zrealizovali vyučujúce slovenského jazyka a literatúry – Mgr. Adriána Ptačinová, PaedDr. Petra Ovečková a Mgr. Hana Blažeková.