História školy

V tomto školskom roku završuje Základná škola v Holíči na  Školskej ulici, 60 rokov svojej činnosti. Podľa zápisu v školskej kronike bola v nedeľu 2. 9. 1962 slávnostne odovzdaná holíčskej verejnosti nová 25-triedna škola. Dňa 3. 9. 1962 sa v 24 triedach začalo riadne vyučovanie. Do školy chodilo 752 žiakov 1. – 9. ročníka a vyučovalo ich 28 vyučujúcich. O rok neskôr pribudla k budove školy aj nová telocvičňa, postupne školské ihriská a rozsiahly areál. Nemožno nespomenúť, že na jeho zveľaďovaní sa podieľalo veľa rodičov, učiteľov a žiakov. Z malých stromčekov vyrástli veľké stromy, pribudlo trávnatých plôch a školský park je dnes ozdobou mesta.

Prvým riaditeľom školy bol Oto Kiška, od šk. r. 1964/65 do r. 1978 Milan Cellerý, v rokoch 1979-1990 bol riaditeľom školy Mgr. Milan Zálešák. Napriek ideológii a mnohým školským reformám, ktorých škola za uplynulé desaťročia zažila škola skutočne dosť a skúsenosti z nich neboli vždy práve najlepšie, väčšina učiteľov školy vždy vedela, že dobrý učiteľ, ak žije pre deti, zabudne na vedľajšie okolnosti a rozdáva deťom svoj um i kus svojho srdca.

V práci školy nastali kvalitatívne zmeny, ktoré boli odrazom spoločenských zmien v novembri 1989. Tieto zmeny smerovali a smerujú k vybudovaní skutočne demokratickej a humánnej školy. Od 1. 2. 1990 do 30. 6. 1998 bola riaditeľkou školy Mgr. Mária Mikušová, od 1. 7. 1998 do 30. 6. 2004 Mgr. Milan Švec.  Od r. 2004 je riaditeľom školy Mgr. Roman Švec.

Za 60 rokov opustilo brány školy zhruba 5 150 žiakov.  Najviac žiakov mala škola začiatkom 90. rokov.

Z bývalých žiakov stávajú sa rodičia a do školských lavíc sadajú ich deti. Niekoľkí absolventi sa po rokoch vrátili ako pedagógovia školy. Čas nikto nezastaví.

Škola je už tretie desaťročie zameraná na rozšírené vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov a žiaci vedení skúsenými pedagógmi dosahujú v tejto oblasti už niekoľko rokov pozoruhodné výsledky. Rovnako je tomu však aj v iných odboroch- v cudzích jazykoch, v umeleckom prednese, športe, výtvarnej výchove.

Aká bude škola v budúcnosti? Aké zmeny prinesie škola 3. tisícročie? Zaželajme jej, aby to boli zmeny tie najužitočnejšie a najlepšie. Pokiaľ v nej bude prúdiť mladá krv, vek jej nikdy neuškodí!