Profil školy

Základná škola je plnoorganizovaná základná škola s dlhodobou tradíciou. Poskytuje deťom základné vzdelanie. Jej cieľom je vychovávať zdravého, zdravo sebavedomého a humánneho žiaka, ktorý sa dokáže orientovať a nájsť svoje miesto v spoločnosti súčasného sveta.

Podporuje rozvoj osobnosti žiaka v súlade so zásadami humanizmu, demokracie a vlastenectva. Poskytovaním základných vedeckých poznatkov, zručností a návykov rozvíja jeho osobnosť po stránke rozumovej, mravnej, estetickej, pracovnej a telesnej. Rozvíja jeho schopnosti v oblasti jazykovej, matematickej, prírodovednej, športovej i spoločenskej. Poskytuje mu ďalšie znalosti a zručnosti potrebné na orientáciu v živote, v spoločnosti a na jeho ďalšie vzdelanie a prax. Umožňuje náboženskú výchovu na základe slobodného rozhodnutia zákonných zástupcov žiaka.

Vytyčuje si dlhodobé ciele v oblasti riadenia a organizácie života v škole, vychádza z podmienok, v ktorých pôsobí. Tvorivé prostredie a dobrú atmosféru sa škola usiluje vytvárať zapojením samotných žiakov, ich rodičov, všetkých zamestnancov školy i verejnosti do diania v škole na základe zásady, ”aby sa deti čo najviac naučili, musia mať záujem chodiť do školy rady. Aby deti chodili do školy rady, musia do práce chodiť radi i učitelia a ostatní pracovníci školy a o školu sa musia zaujímať i ostatní, hlavne rodičia detí”.

Školu navštevujú žiaci z Holíča a blízkeho okolia, hlavne z obcí Trnovec, Kátov, ale aj Kopčany, Prietržka, Popudinské Močidlany a Vrádište.

Riadenie je založené na demokratických princípoch, kde je určená zodpovednosť vedúceho t. j. riaditeľa školy, ktorý zodpovedá za chod školy, za všetky rozhodnutia svoje a svojich podriadených. Riaditeľ školy rozhoduje v rámci svojich kompetencií a právnych predpisov na základe komunikácie so svojimi spolupracovníkmi, poradným zborom, ktorý tvoria všetci zamestnanci školy, útvary a komisie a spolupracuje s okolím školy, hlavne Radou školy a Rodičovským združením.

Výchovno – vzdelávací proces je organizovaný v humánnom duchu, pozornosť pedagógov i ostatných zamestnancov školy sa sústreďuje na plnenie úloh súvisiacich s výchovou, plnením učebných plánov, osnov a úloh súvisiacich so zabezpečovaním chodu školy, ktoré sú rozpracované v pláne práce školy.

Významnou podmienkou tohto je nielen vzdelávanie žiakov, ale aj vytváranie podmienok pre vzdelanie a odborný rast pedagogických a ostatných zamestnancov školy.

Zameranie školy do budúcnosti:

1.   Pokračovať v zavádzaní variantov učebného plánu, utvárať triedy s rozšíreným vyučovaním matematických a prírodovedných predmetov od 5. ročníka.

2.  Rozšíriť prácu s nadanými deťmi na väčší územný celok - nie len spádovú oblasť detí, ktoré navštevujú tunajšiu školu.

3. Uplatňovať naďalej slovné hodnotenie žiakov 1.  ročníka.

4. Personálne obsadenie školy bude smerodajné pre ďalšiu profiláciu školy, smerom k športovému zameraniu školy, hlavne na kolektívne športy a atletiku.  Dostatok kvalifikovaných a zanietených učiteľov TV môže profiláciu školy týmto smerom nasmerovať.

5. Pokračovať v rozširovaní počítačovej učebne s prostriedkov Infoveku. Čo najväčšie množstvo žiakov a vyučujúcich zapojiť do učebného procesu  týmto smerom a využívať zavedenie internetu vo vyučovacom procese.

6. Kvalitnou  manažérskou  činnosťou zabezpečovať finančné prostriedky na dopĺňanie  inventáru  školy  modernými  učebnými  pomôckami i  estetického vzhľadu školy a okolia školy.

7.  Skvalitňovať spoluprácu s rodičmi, rodičovskou radou a vzťahy učiteľ – rodič, učiteľ – žiak a naopak. Vytvárať čo najoptimálnejšie pracovné prostredie na všetkých úsekoch školy.

8.  Racionálnou organizačnou činnosťou zabezpečovať podmienky pre plynulú a nerušenú prevádzku.

Škola musí zachytiť dynamiku doby, ukázať svoju potrebnosť a nevyhnutnosť po každej stránke.